Co 15 minut kradzież z włamaniem – zabezpiecz mieszkanie przed długim weekendem!

Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem

Zabezpiecz mieszkanie przed długim weekendem

Dla złodzieja włamanie nie jest kwestią zabezpieczeń, ale czasu. Przeczytaj, co robić, żeby ochronić dom.
89 proc. Polaków twierdzi, że czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. To bardzo wysoki wskaźnik biorąc pod uwagę fakt, że średnio w Polsce, co 15 minut policja rejestruje kradzież z włamaniem. Według raportu Komendy Głównej Policji w 2012 r. zgłoszono 120 tys. takich zajść. Najwięcej włamań zdarza się natomiast podczas naszej nieobecności.– Zdecydowanie w okresie wakacji, długich weekendów czy świąt, kiedy bierzemy urlopy, wyjeżdżamy za granicę i pozostawiamy nasze domostwo bez opieki i nadzoru, odnotowujemy mocny wzrost takich zdarzeń jak kradzieże i włamania – informuje Katarzyna Gołębiewska z BZ WBK-Aviva Towarzystw Ubezpieczeń.

Co zrobić aby nie paść ofiarą włamania ?

Aby nie paść ofiarą włamania należy przedsięwziąć kilka środków bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę sposób myślenia potencjalnego złodzieja.Po pierwsze powinniśmy zwyczajnie nauczyć się przezorności. Policyjne śledztwa potwierdzają, że rzadko zdarzają się przypadki nieprzemyślanego rabunku, zazwyczaj złodzieje od dłuższego czasu obserwują daną nieruchomość. Z tego punktu widzenia powinniśmy być ostrożni z ogłaszaniem naszej nieobecności (związanej np. z urlopem) czy to wśród niezaufanych sąsiadów i znajomych czy na portalach społecznościowych.Po drugie szanujmy swoją własność i zabezpieczajmy ją. Zainwestujmy w podstawowe środki prewencyjne, bo ich koszt i tak będzie wielokrotnie niższy od strat wynikających z potencjalnej kradzieży. Drzwi i okna antywłamaniowe to podstawa, w przypadku wolnostojących domów zalecane są także system alarmowy czy monitoring. Co więcej, istnieją nawet specjalne rozwiązania, które z określoną częstotliwością włączają światło w naszych domach, skutecznie oszukując złodziei. Ostatecznie wszystkich swoich oszczędności nie trzymamy w kieszeni, ale chronimy w banku. Zastosujmy tę samą zasadę do naszego domu. Po trzecie myślmy z wyprzedzeniem.

Ile czasu złodziej potrzebuje na włamanie ?

Smutną prawdą jest to, że „Zawodowcowi” dostanie się do mieszkania czy domu potrafi zająć nawet nie więcej niż minutę. W tym kontekście jesteśmy w tej walce przegrani już na starcie. Możemy jednak nadrobić straty. Rozsądnie dobrane ubezpieczenie nieruchomości powinno nam nie tylko zmniejszyć stres związany z kradzieżą, ale przede wszystkim zrekompensować straty. – Pamiętajmy, że zazwyczaj włamanie nie wiąże się jedynie z samą kradzieżą. W takim wypadku dochodzi do zniszczenia mienia, w szczególności, kiedy złodzieje poszukują ukrytych przez nas wartościowych przedmiotów – zauważa Katarzyna Gołębiewska z BZ WBK-Aviva Towarzystw Ubezpieczeń. Dlatego warto przy kupnie ubezpieczenia zwrócić uwagę na to, aby kompleksowo ubezpieczyć posiadane  mienie zarówno w zakresie nieruchomości i elementów stałych, jak cennych przedmiotów, które posiadamy w domu. To bardzo ważne, gdyż ze statystyk policyjnych wynika, że najczęściej dochodzi do kradzieży rzeczy drobnych, ale wartościowych takich jak: biżuteria, sprzęt komputerowy i elektroniczny, dzieła sztuki czy gotówka.Zwróćmy również uwagę na dostępność pakietu assistance. Dzięki niemu ubezpieczyciel może sprawnie organizować wizytę i pokryć koszt specjalistów, takich jak ślusarz czy szklarz. Rozsądne jest także zrobienie rachunku swojego stanu posiadania i zastanowienie się jak dużą stratą – czy to finansową czy emocjonalną – będzie dla nas potencjalne włamanie. Wówczas odpowiemy sobie na pytanie, jakie środki podjąć w celu zabezpieczenia się przed złodziejami.
(artykuł ze strony: http://www.dziennikzachodni.pl/)