Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą i włamaniem?

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą i włamaniem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie?

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie? Jak uchronić cenne przedmioty przed kradzieżą? Jak nie stać się ofiarą oszustów? Aby czuć się bezpiecznie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Ofiarą przestępców stają się osoby, które są roztargnione, ufne oraz te, które straty cennych przedmiotów tłumaczą brakiem czasu na właściwe ich zabezpieczanie.

Jak zabezpieczyć mieszkanie?

…przede wszystkim poprzez dokładne zamknięcie okien i drzwi podczas nieobecności oraz stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń technicznych dostępnych na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, rolet antywłamaniowych, atestowanych zamków do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Bardzo ważne jest przełamanie anonimowości wśród mieszkańców jednego bloku lub osiedla, ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia. W przypadku planowanego dłuższego wyjazdu nieocenioną może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny.

Podczas nieobecności zaufana osoba może czuwać nad naszym mieszkaniem, zapalając o różnych porach dnia, w różnych pomieszczeniach światło, zbierać ulotki reklamowe spod naszych drzwi czy wyjmować ze skrzynki korespondencję.

  • Drzwi wejściowe należy zamykać zawsze, nawet gdy wychodzimy tylko na kilka minut (np. wyrzucić śmieci lub do piwnicy),
  • Klucze do mieszkania należy przechowywać w niewidocznym, bezpiecznym miejscu. Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach czy w biurach. Złodziej, który zabierze nam klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania. Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieńmy przynajmniej jeden zamek. Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym, jak nam się wydaje, „tylko nam” znanym miejscu – złodzieje też te miejsca znają.
  • Kosztowności najlepiej jest przechowywać w skrytce bankowej, a pieniądze na koncie. Nie są bezpieczne skrytki w szafkach, pościeli, pod dywanem, itp.
  • Niebezpiecznie jest eksponować swój majątek. Można nieopatrznie zaimponować złodziejowi czy nawet niebezpiecznemu przestępcy. Opowiadając o rzeczach, które mamy w mieszkaniu, nigdy nie wiemy, do kogo ta informacja trafi.
  • Szczególnie niebezpieczne są przygodne znajomości pod wpływem alkoholu.. Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do naszego mieszkania. Również dzieci powinniśmy uczulić, by po żadnym pozorem nie opowiadały innym osobom np. na podwórku, co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same.
  • Każdego dnia do naszego mieszkania może zapukać przestępca, który wykorzystując różne okoliczności będzie próbował nakłonić nas, byśmy wpuścili go do środka. Może podawać się np. za pracownika różnych instytucji. Niech nie zwiedzie nas jego uprzejmość. Poprośmy o dokument tożsamości. Gdy mamy uzasadnione obawy, nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania. Umówmy się na inny termin, upewniając się w międzyczasie w instytucji, czy przysyłała swojego pracownika. Jeśli osoba przyszła w uczciwych zamiarach, zrozumie naszą ostrożność.
  • Zwracajmy uwagę na obcych kręcących się bez wyraźnego powodu po klatce schodowej. Zawsze możemy zareagować, np. podejść i spytać, czy potrzebują pomocy. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. Pamiętajmy, że przestępca zawsze dąży do utrzymania anonimowości. Gdy mamy uzasadnione podejrzenia, co do zamiarów takiej osoby, powinniśmy powiadomić policję.
  • Dobrze jest oznakować cenne przedmioty, aby po ewentualnej kradzieży czy włamaniu do mieszkania, łatwiej określić co zginęło. Pomocny może być także, wykonany przez nas wykaz przedmiotów wartościowych (np. rower, magnetowid, telewizor, komputer, itp.) zawierający typ, markę i numery indywidualne. Biżuterię, kolekcje, antyki czy dzieła sztuki powinniśmy sfotografować. Te informacje będą bardzo istotne przy zgłoszeniu, podczas rejestracji utraconych przedmiotów, a w przypadku odzyskania przez policję, ułatwią ich identyfikację i ustalenie właściciela, do którego powinny wrócić.

(artykuł ze strony http://www.kmp.szczecin.pl/)