Jak zachować się podczas włamania

Jak zachować się podczas włamania

Włamanie do domu lub mieszkania to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakie można sobie wyobrazić. Nasze dom jest miejscem, które ma nam zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Chcemy w nim mieszkać, odpoczywać i pracować, nie martwiąc się o to, że grozi nam jakieś niebezpieczeństwo ze strony innych osób. Do swojego domostwa nie wpuszczamy również niechcianych gości. Tym bardziej fakt, że ktoś wszedł na nasz teren bez pozwolenia jest trudny do zaakceptowania i może mieć bolesne piętno w naszej psychice.

Niestety, możemy wyłącznie podejmować pewne kroki, które odstraszą lub zniechęcą włamywaczy do wytypowania naszej nieruchomości. Im więcej zachodu będą musieli włożyć w to, aby wejść na jej teren, tym chętniej poszukają łatwiejszych celów. Co jeśli jednak to my mieliśmy pecha i włamywacze okradają nasz dom?

Włamanie podczas snu – najczęstsze włamania

Włamanie podczas snuDla włamywaczy noc to najchętniej wybierana pora na włamania. Pod osłoną ciemności mogą niezauważeni dostać się na teren posesji i wejść do budynku. Zwykle włamywacze typują na swój cel domy i mieszkania, w których nikt nie mieszka. W tym celu prowadzą obserwację, starając się poznać zwyczaje domowników lub znaleźć odpowiedni moment na włam. Może to być np. wakacyjny wyjazd czy święta u rodziny. Co jednak w przypadku, kiedy śpiąc w łóżku budzi nas hałas kroków po domu lub brzdęk tłuczonej szyby? Jak należy reagować? Przede wszystkim na uwadze należy mieć swoje bezpieczeństwo i unikać bezpośrednich konfrontacji z intruzem. Nie wiemy bowiem jak może się zachować spłoszony naszą obecnością. Naturalną reakcją powinna być ucieczka, ale może również dojść do ataku. W konfrontacji z przygotowanym do tego napastnikiem, jesteśmy zwykle na straconej pozycji. Najbezpieczniej jest zamknąć się w sypialni i zabarykadować drzwi. Następnie zadzwonić na numer alarmowy policji i oczekiwać na przybycie posiłków. Jeżeli czujemy się bardzo zagrożeni, możemy również ratować się ucieczką przez okno. W bardzo dobrej sytuacji są osoby, mające w domu instalację alarmową i posiadające tzw. przycisk antynapadowy. Jest to specjalne urządzenie w postaci breloka do kluczy. Posiada ono przycisk, którego uruchomienie wysyła sygnał do centrali firmy ochroniarskiej, z którą mamy podpisaną umowę. Wysyła ona wówczas pod wskazany adres patrol interwencyjny. Czas dojazdu na miejsce zależy od warunków podpisanej umowy i może wynosić od kilku do kilkunastu minut.

Włamania do domów z alarmem

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie alarmu to bardzo dobra decyzja. Już sam widok tabliczek informujących że dom jest objęty pieczą agencji ochrony, może zniechęcać. Ponadto widok syreny alarmowej na elewacji budynku to kolejny znak, aby taki budynek włamywacz omijał szerokim łukiem. Co jeśli jednak podejmie próbę włamania i wejdzie na nasz teren? Wówczas powinien się włączyć alarm. Może zostać uruchomiony w trybie głośnym, dając znać wyciem syreny i światłem ostrzegawczym. To powinno zmusić włamywacza do szybkiego odwrotu.

Alarm może pracować również w trybie cichym, nie dając żadnych wyraźnych sygnałów. Wówczas tylko agencja ochrony wie o włamaniu i właściciel. Na miejsce zostaje zadysponowany patrol, którego celem będzie sprawdzenie terenu nieruchomości i ewentualnie ujęcie sprawców. Jeśli do tego dojdzie, patrol agencji ochrony wzywa na miejsce policję.

Jeżeli jesteśmy w budynku z alarmem, który załączył się na próbę włamania, również nie powinniśmy się ujawniać i wchodzić w konfrontację z włamywaczem. Oczekujemy wówczas na przybycie posiłków z agencji ochroniarskiej.

Jak żyć po włamaniu do domu?

No najtrudniejsza rada, jaką możemy udzielić. Na każdego człowieka włamanie do domu działa w inny sposób. Niektórzy potrzebują naprawdę dużo czasu, aby to zaakceptować. Innym wystarczy szybka wymiana zamków w drzwiach i zastosowanie lepszych zabezpieczeń. Jedno jest pewne. Najlepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego już teraz warto sprawdzić stan zabezpieczeń w swoim domu. Czy wszystkie zamki działają dobrze? Czy drzwi są solidne? Czy zamykamy okna przed wyjściem z domu? Czy w okolicy nie kręcą się podejrzane osoby? Ciągła czujność to najlepsza metoda walki z włamywaczami.