Stare Babice włamania – co robić po włamaniu ?
W październiku 2019 roku, w podwarszawskiej gminie Stare Babicie, miała miejsce seria kilkudziesięciu włamań do domów jednorodzinnych. Jest to bezprecedensowe wydarzenie na skalę całego kraju. Do tej pory policja odnotowywała co najwyżej serię włamań do kilkunastu domów lub mieszkań w różnych częściach kraju. Jednak tak dużej ilości zgłoszeń jakie miały miejsce w październiku 2019 w Starych Babicach, do tej pory nie zanotowano.
Dlaczego włamywacze wybrali Stare Babice?
Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Przede wszystkim jest to bardzo szybko rozwijająca się gmina. W ostatnich latach rozpoczęło się tu kilka dużych inwestycji mieszkaniowych. Inwestorzy z Warszawy i okolic wybierali Stare Babice ze względu na niskie ceny gruntów, które wydają się odpowiednim miejscem pod budowę domu. Ponadto rozpoczęte budowy, które nie są zwykle zamieszkane, dla włamywaczy są niezwykle kuszącym, ale i łatwym celem. Okolica jest spokojna, zatem pod osłoną nocy łatwo dotrzeć do niemal każdego domu i zrabować z niego cenne elektronarzędzia, materiały budowlane i wykończeniowe, a nawet wyrwać ze ścian już zamontowane elementy instalacji, np. miedziane rurki.
Czy włamania są niebezpieczne?
Każde wtargnięcie do czyjegoś domu jest niebezpieczne i klasyfikuje się je jako przestępstwo. Na części nagrań pochodzących z kamer CCTV, zamontowanych w budynkach które padły ofiarą rabunku można zauważyć, że włamywacze dobrze się maskują, zakrywając ciała i starając się chodzić po budynku najciszej jak się da. Ponadto nie odstraszał ich fakt, że część okradanych przez nich budynków już była częściowo zamieszkana. Wiedząc o tym, że w domu może ktoś przebywać, zachowywali jeszcze większą ostrożność poruszając się po nim. Trudno jednak przewidzieć jaki byłby finał, gdyby natknęli się na którego z domowników, który zbudzony hałasami poszedłby sprawdzić ich źródło.
Co robić po włamaniu?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Przede wszystkim kiedy stwierdzimy fakt włamania do naszego mieszkania, czym prędzej należy powiadomić policję. Następnie należy oczekiwać w bezpiecznym miejscu na jej przybycie. Może się bowiem okazać, że włamywacze nadal przebywają w naszym domu. Próba ich samodzielnego zatrzymania mogłaby się skończyć wówczas źle. Kiedy policja przyjedzie na miejsce, dokona dokładnej inspekcji nieruchomości. Wtedy również jest czas na to, aby sprawdzić co ewentualnie zostało z domu skradzione. Przedmioty, których brak został przez nas stwierdzony, powinny zostać dokładnie opisane na kartce, wraz z szacowaną przez nas wartością. Można w tym celu posłużyć się cenami rynkowymi lub paragonami bądź fakturami, które posiadamy.
Telefon Interwencyjny: 601 16 16 16
Nowe zamki w drzwiach
Stare przysłowie mówi, że mądry Polak po szkodzie. Teoretycznie nie ma żadnej metody, która na 100% uniemożliwiałaby włamywaczowi dostanie się do nieruchomości. Można jednak mu to bardzo utrudnić. W jaki sposób?
- montując solidne drzwi antywłamaniowe,
- zakładając w nich atestowane zamki,
- instalując w oknach i drzwiach rolety antywłamaniowe,
- wyposażając nieruchomość w system alarmowy i kamery CCTV,
- oznaczając nieruchomość stosownymi tabliczkami obiekt monitorowany,
- podpisując umowę z agencją ochrony,
- oświetlając teren posesji,
- budując ogrodzenie,
- posiadając psa, który będzie pilnować tego terenu,
- utrzymując dobre stosunki z sąsiadami i wzajemnie zachowując czujność w pilnowaniu swoich nieruchomości.
Fakt włamania do naszego budynku zawsze jest traumatycznym przeżyciem. I najczęściej nie tyle chodzi o skradzione mienie i szkodę finansową, ile zaburzenie naszego domowego ładu, harmonii oraz poczucia bezpieczeństwa. Aby na nowo je odbudować, konieczne jest wyposażenie budynku w rozwiązania i systemy, które w przyszłości uniemożliwią lub chociaż częściowo utrudnią ponowne włamanie.